Genel Yaşam Alanları

Evinizde de ışığın en sağlıklı halini yaşayın: İnsan Odaklı Aydınlatma®

Hayatın tüm günlük koşuşturmacasını geride bırakıp eve vardığımızda hepimizin hayali, huzurlu ve bizi dinlendiren bir akşam geçirmektir. Bunun için iyi bir akşam yemeği ve rahat koltuklar dışında, çok önemli bir faktöre daha ihtiyacımız var: doğru ışık. Evimizde konforlu zaman geçirmek ve rahatlamak için doğru zamanda, doğru ışığa sahip olmalıyız.

Yemek yerken, bir şeyler okurken, TV izlerken, çalışırken veya uyurken, ihtiyaçlarımıza doğru bir şekilde cevap veren bir aydınlatma sistemi yaşam kalitemizi artırır. Tüm bu aktivitelerin yapıldığı farklı odalar ve mekanlar için farklı aydınlatmaya ihtiyacımız olduğunu bilmek ve bu ihtiyacı, bütüncül bir aydınlatma konsepti dahilinde uygulamak sağlıklı ve nitelikli bir hayat sürdürmemize katkı sağladığı gibi konforumuzu da geliştirir.

Sizin için neler yapabileceğimizi öğrenmek ister misiniz?

 

 

Ev içinde farklı mekanlar için farklı aydınlatma

Örneğin yatak odamızda uykudan önce bir şeyler okumak, düzgün çalışan bir sirkadiyen ritim ile huzurlu ve kesintisiz uyumak, sabahları kolayca uyanmak, giyinirken kıyafetlerin renklerini doğru algılamak gibi çeşitli ihtiyaçlarımız vardır. Banyolarımızı günün her saatinde bakım yapmak ve kendimizi tazelemek için kullanırız. Mutfakta yemek hazırlar, sabahları hızlıca kahvaltı eder, akşamları ise daha uzun ve keyifli bir yemek isteriz. Mutfaklar, zaman zaman bir şeyler okumak veya aile bireyleri ile sohbet etmek gibi keyifli aktivitelere de ev sahipliği yaparken, oturma odamız veya salonumuzda ailece bir araya gelerek keyifli zaman geçirir, televizyon seyreder, bir şeyler okur, çocuklarımızla oyun oynar ve zaman zaman da bilgisayar ya da tabletimizle işlere ve sosyal medyaya göz atarız. Kısacası evimizin her bölümünün kullanım amaçları ve kullanılma zamanları farklıdır. Bu nedenle her an, her mekanda aynı sabit yapay ışıkla aydınlatma sağlamak sirkadiyen ritminiz ve dolayısıyla sağlığınız için doğru değildir.

İnsan Odaklı Aydınlatma® ile yaşam kalitenizi arttırın.

Tüm bu günlük ve rutin aktivitelerimiz, maruz kaldığımız ışığın renk sıcaklığı ve şiddetinden doğrudan etkilendiğinden İnsan Odaklı Aydınlatma® yaşam kalitemizi bir üst seviyeye çıkartır ve yaşam alanlarımızda bizi destekler.

Genellikle hafta içi her sabah hep aynı saatte uyanırız. Ancak çoğu zaman, kendi doğal vücut ritmimize aykırı şekilde yeteri kadar uyumadan, alarm gibi bir dış faktör yardımıyla uyku evremiz sonlanır. İnsan Odaklı Aydınlatma® konsepti uygulanmış bir yatak odasında ise ışık miktarının yavaş yavaş artmasıyla aydınlatma, uyanma ve güne başlama sürecimize yardımcı olurken, ışık, alarm rolünü üstlenerek bireysel uyku ritmimizi ve uyanma saatimizi düzenler.

Kahvaltıda, gün ışığı ile aynı seviyede (aynı oranda mavi tonlarıyla), parlak ve vücudumuzu aktif hale getirebilecek bir ışığın kullanımı, güne daha hızlı başlamamızı sağlar. Böylece lezzetli bir kahvaltı eşliğinde ve keyifli bir atmosferde güne başlayabiliriz.

Zorlu geçen bir günün sonuna doğru rahatlatıcı etkisi olan daha sıcak renkli bir ışığa geçiş yapmak, günlük aktivitelerin bittiğini ve dinlenme zamanının geldiğini gösterir. Evimizdeki ışık genel anlamda kendimizi rahat hissedeceğimiz ve önümüzü kolayca görebileceğimiz bir seviyede olmalıdır. Artık rahatlamak ilk önceliğimizdir.

Genel olarak evlerimizde sıcak renk tonlarında bir ışık kullanımı, bize hem keyif veren hem de rahatlatan bir atmosfer sunar. İnsan Odaklı Aydınlatma® konsepti ile yaşam alanlarımızda kurulan dinamik bir aydınlatma sistemi vücudumuzun ideal ve doğal ışığa duyduğu ihtiyacı karşılayarak hem ruh halimizi hem de vücut ritmimizi iyileştirmemize yardım eder.

Diğer yaşam alanlarında İnsan Odaklı Aydınlatma®

İnsan Odaklı Aydınlatma® sadece evlerde değil, hastane, ofis, perakende alanları, oteller, restoranlar ve huzur evleri gibi günlük yaşamımızda önemli yer tutan diğer alanlarda da fark yaratır. Yapılan araştırmalarda, İnsan Odaklı Aydınlatma® ile aydınlatılan yaşlı bakım evlerinde düşme benzeri kazaların azaldığı, huzurevi sakinlerinin sirkadiyen ritimlerinin desteklenmesiyle daha sağlıklı uyuyup dinlendikleri, depresyon ve bunama gibi olumsuz süreçlerin daha az yaşandığı, otellerde insanların daha fazla dinlendiği, restoranlarda sıcak ışık tonlarıyla yaratılan atmosfer sayesinde müşterilerin daha fazla vakit geçirdiği görülmüştür.

İyi bir yaşam alanı (konut, huzurevi, otel vb) aydınlatmasından neler beklenmelidir?

Aydınlatmanın insanların sirkadiyen ritmini destekleyecek şekilde tasarlandığı modern bir yaşam alanında, aydınlatma siteminden beklenen faydalar şöyle sıralanabilir:

  • Uyuma, uyanma, okuma, dinleme gibi süreçleri kolaylaştıran doğru zamanda, doğru ışık
  • Işığın psikolojik ve biyolojik etkilerini kullanarak konut sakinlerini gerektiğinde harekete geçirebilen, gerektiğinde rahatlatabilen aydınlatma senaryoları
  • Mekanın amacına uygun tasarlanmış bir aydınlatma

İnsan Odaklı Aydınlatma® ile huzurevleri / yaşlı bakım evlerinde sağlanan faydalar*

  • Huzurevi sakinlerinde ve personelde artan zindelik hali sayesinde yaşanan kazalarda azalma,
  • Yaşlılar ve yakınlarının bu tesisleri daha fazla tercih etmesiyle beraber daha fazla verimlilik
  • Huzurevi sakinlerinin ve çalışanlarının daha sağlıklı olmaları sayesinde genel sağlık hizmeti harcamalarında % 1-2’lik azalma
  • Personelin daha sağlıklı ve mutlu olması sonucunda hastalıktan dolayı rapor alınan gün sayısında azalma

 

Daha fazla bilgi ve İnsan Odaklı Aydınlatma® konforu için sizi, hemen şimdi LAMP 83 Aydınlatma Tasarım Departmanı ile temasa geçmeye davet ediyoruz.

 

 

 

 

Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.