Ofis ve Çalışma Alanı Aydınlatma

Ofislerinizde de İnsan Odaklı Aydınlatma® ile Fark Yaratın.

Hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofis ve çalışma alanlarında uygulanan İnsan Odaklı Aydınlatma® konsepti ile ışığın en sağlıklı hali altında çalışarak motivasyonumuzu, üretkenliğimizi ve ruh halimizi iyileştirebilir, verimliliğimizi artırabiliriz.

Her geçen gün daha da gelişen internet ve iletişim teknolojileri ile özellikle çok uluslu şirketlerin modern ofislerinde dünyanın her yeriyle eş zamanlı olarak 7/24 kesintisiz bir çalışma düzeni sağlanıyor. Dolayısıyla modern ofislerdeki tüm ekipmanların esnek çalışan personelleri rahat ettirecek ergonomik ürünlerden seçilmesi gittikçe daha da fazla önem kazanırken İnsan Odaklı Aydınlatma® konsepti; çalışanların daha keyifli çalışmaları, motivasyonlarının yüksek ve sürekli olması ile verimliliği arttırmanın en büyük etmenlerinden birisi olarak beliriyor.

Sizin İçin Neler Yapabileceğimizi Öğrenmek İster misiniz?

 

 

 

Modern ve Teknolojik Ofislerde Aydınlatmanın Rolü

Son dönemde modern iç dizayn konseptleri ofis alanlarını adeta yeniden tanımladı. Bugün, modern ofisler çalışma, iletişim ve dinlenme alanlarını birbirinden ayıran bir yaşam alanı olarak tasarlanıyor. Bu sebeple ofis aydınlatması hem iyi bir görsel performans sunma, hem de çalışan memnuniyeti gereksinimlerini karşılama rolünü üstlenir durumda. Yani aydınlatmadan beklentiler yüksek. Aydınlatma ayrıca; mobilya, akustik ve iletişim teknolojisi ile birlikte kullanılarak bir mekanın kimliklendirilmesi ve ayrıştırılmasına da yardımcı oluyor.

Yeni yeni ortaya çıkan esnek çalışma alanlarında, dinamik ışık ve yüksek kaliteli aydınlatmayı içeren esnek çözümlere ihtiyaç duyuluyor. Modern ofislerde ışık, en basit haliyle kontrol edilebilmeli, kişiselleştirilebilmeli, düzenlenebilmeli ve değişime – dinamizme uygun olmalıdır. Bu tarifin tam da karşılığı İnsan Odaklı Aydınlatma® sistemidir. İnsan Odaklı Aydınlatma® insanın ruh halini, motivasyonunu ve performansını iyileştirerek doğru ve sağlıklı ışık sayesinde ofisteki verimliliğin artmasına da katkıda bulunur.

İyi Bir Ofis Aydınlatmasından Neler Beklenmelidir?

Aydınlatmanın işyerindeki sistematiğin temel bir parçası olarak kabul edildiği modern bir ofiste aydınlatma siteminden beklenen faydalar şöyle sıralanabilir:

 • Görsel ihtiyacın eksiksiz karşılanması,
 • Çalışanların ergonomi ve ruh hallerinin iyileştirilmesi,
 • Çalışanların konsantrasyonlarının ve motivasyonlarının artması
 • İşyerindeki iletişimin iyileşmesi,
 • Kamaşma – yansıma yapmayan bir aydınlatma sayesinde bilgisayar ekranlarında konforlu çalışma,
 • İçinde bulunulan gün ve saate göre aydınlatmanın doğal ışığa en yakın şekilde ayarlanabilmesi
 • Aydınlatmanın kullanıcıların ve departmanların gereksinimlerine göre ayarlanabilmesi
 • İşyerlerindeki çalışma alanlarının daha esnek şekilde düzenlenebilmesi
 • Geleneksel aydınlatma sistemlerine göre enerji verimliliği sağlanması

İnsan Odaklı Aydınlatma® konsepti kullanılan ofislerde tüm bu faydaların ve daha fazlasının yakalanabilmesi mümkündür.

İnsan Odaklı Aydınlatma® ile ofis ortamlarında yakalanabilen faydalar*

 • Çalışanlarda artan zindelik ve enerji sayesinde verimlilik artışı
 • Doğru ışık şiddeti ve rengi sayesinde hastalıktan dolayı rapor alınan gün sayısında azalma
 • Artan motivasyonla beraber firmaya daha fazla bağlanan personelin çalışma sürelerinin uzaması
 • Çalışanların daha sağlıklı olmaları sayesinde genel sağlık hizmeti harcamalarında azalma

İnsan Odaklı Aydınlatma® ile ofiste hem verimliliği, hem de konforu artırın

Doğru Aydınlatma, mimari açıdan algılarımıza ve estetik bakışımıza dokunmasının yanı sıra konforumuzu, psikolojimizi ve performansımızı da doğrudan etkiler. Doğru aydınlatılmayan bir mekanda tüm bu unsurlar olumsuz şekilde etkilenirken, İnsan Odaklı Aydınlatma® konsepti sayesinde insanlar üzerinde doğrudan olumlu bir etki yaratarak ofislerde verimi artırmak mümkündür.

Son dönemde modern ofislerin sistematiğine bütüncül olarak yaklaşılmasıyla beraber ışık, ofis alanları için en önemli bileşen haline geldi. Işığın görsel etkilerinin yanında insanlar üzerindeki psikolojik ve biyolojik etkilerinin de hesaba katıldığı İnsan Odaklı Aydınlatma® konsepti sayesinde ofis çalışanlarının ve dolayısıyla işletmelerin verimliliği kolaylıkla artırılabiliyor.

Enerji Tasarrufu ve Verimliliğinin de Ötesini Düşünün

Enerji tasarrufu ve verimlilik, tüm ofis ve işyerleri için en önemli unsurların başında gelir. Ancak, İnsan Odaklı Aydınlatma® sistemi ile amaç, enerji tasarrufu ya da enerji verimliliğinin de ötesinde; çalışanların görsel konfor ve verimliliklerinin de arttırılmasıdır. Böylelikle sadece enerji verimli yönetilmez; aynı zamanda çalışanların katkıları ve yaratıcılıkları da arttırılarak, beklenenden çok daha fazla fayda yaratılabilir.

Çalışan verimliliğini artırmak için insanların daha mutlu, daha motive, daha enerjik ve daha sağlıklı çalışmalarını sağlamak gerekir. Güneşli günlerde genel olarak mutlu, enerjik, pozitif ve verimli oluruz; tam tersine havanın kapalı ve bulutlu olduğu günlerde ise genellikle daha mutsuz olur, ofise daha düşük enerji ve motivasyonla geliriz. Birbirine zıt bu iki durumun yaşanmasının ana sebebi maruz kaldığımız ya da kalamadığımız sirkadiyen ritmimizi doğrudan etkileyen güneş ışığı miktarıdır.

Işığın Psikolojik ve Biyolojik Etkilerinden Faydalanın

İnsan Odaklı Aydınlatma® konseptinde, aydınlatma; gün ışığı ve yapay ışığın bir kombinasyonu olarak elde edilir. Güneş ışığının doğal seyri ideal form olarak kabul edilir ve bir bakıma ışık kalitesi adına referans noktamızı oluşturur. Güneş ışığı; renk sıcaklığı, ışık şiddeti ve yön açısından gün içerisinde değişim gösterir. İşte tam da bu nedenle ışıktan psikolojik ve biyolojik anlamda fayda sağlayabilmemiz için aydınlatmanın mümkün olduğunca günlük sirkadiyen ritmimize uygun şekilde
tasarlanmış olması gerekmektedir.

Ofis aydınlatma sistemlerinde İnsan Odaklı Aydınlatma® devreye alındığında sabahtan öğleden sonraya kadar insanların sirkadiyen ritminin, yüksek bir aydınlık seviyesindeki soğuk renkli gün ışığı ile desteklenmesiyle çalışanların daha motive ve konsantre bir şekilde çalışması sağlanır. Diğer yandan mola zamanlarında, akşamüstü ve akşam saatlerinde, daha sıcak ışık renkleri ve daha düşük aydınlık seviyeleri kullanılarak sabah saatlerinde olduğu gibi sirkadiyen ritme uyum sağlanır. Böylece ofis ortamındaki yapay ışığın dinamik olması ve gün ışığına paralel olarak değişmesi ile vücudumuzun sirkadiyen ritmi ve biyolojik saatine en uygun ışık senaryoları oluşturulur. Sonuç olarak ofis çalışanları psikolojik açıdan daha dengeli ve fizyolojik açıdan daha verimli şekilde çalışabilir.

İnsan Odaklı Aydınlatma® ile Kış Aylarında Günleri Uzatmak Mümkün

Gün ışığının doğal seyri ve doğal ışıktan faydalanabileceğimiz zaman aralığı yaz ve kış ayları arasında
büyük bir değişim gösterir. Örneğin İstanbul’da yazın yaklaşık 15 saat gün ışığı alınabilirken kış
aylarında bu süre 9 saate kadar gerilemektedir.

Yaz aylarında İnsan Odaklı Aydınlatma® ile yapay olarak elde edilen gün ışığının etkisi güneş ışığının doğal seyrine paralel olarak ilerler. Kışın ise bu yapay etki bir bakıma sağlıklı bir ışıktan faydalanabileceğimiz süreyi artırır ve adeta gün içinde verimli çalışabileceğimiz saatlerin uzamasını sağlar. Özetle İnsan Odaklı Aydınlatma® kış aylarında da günün insanlar için sağlıklı ve verimli olan doğal uzunluğunun yakalanmasına yardımcı olur.

Ofiste Işığın Kontrolü Avucunuzun İçinde

İnsan Odaklı Aydınlatma® sistemlerinde kullanıcılar, bireysel ışık tercihlerini istedikleri zaman uygulayabilir veya otomatik döngüler şeklinde, gün ışığına paralel çalışacak şekilde ayarlayabilirler. Çok sayıda çalışanın beraber çalıştığı açık ofis alanlarında otomatik döngülerin ayarlanması daha çok tercih edilir. LAMP 83 tarafından kurulumu yapılan İnsan Odaklı Aydınlatma® sistemlerinde aydınlatma bir akıllı telefon ya da tablet aracılığıyla kontrol edilebileceği gibi bazı alanlardaki ışık senaryoları kablosuz kumanda cihazları ile de yönetilebilir.

Daha fazla bilgi ve İnsan Odaklı Aydınlatma® konforu için sizi, hemen şimdi LAMP 83 Aydınlatma Tasarım Departmanı ile temasa geçmeye davet ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.