Hastane ve Sağlık Kurumları

Sağlık Kurumlarında Işığın En Sağlıklı Hali: İnsan Odaklı Aydınlatma®

İyileşmek, sağlığımıza kavuşmak veya çalışmak için gittiğimiz hastaneler ve sağlık kurumlarında; ışık, hem psikolojik hem de biyolojik etkilerinden dolayı çok önemli farklar yaratır.

Genel olarak vücudumuzun biyolojik saati olarak tanımlayabileceğimiz sirkadiyen ritim 24 saat boyunca uyku-uyanıklık halimizi kontrol eder. Bu ritmi gündüzün ve gecenin, ışığın ve karanlığın doğal döngüsü ile senkronize edebilmek, sağlığımız açısından çok önemlidir. Sirkadiyen ritimleri senkronize eden ve vücudumuzun en verimli şekilde çalışmasını sağlayan en önemli tetikleyici ışık’tır.

Sizin İçin Neler Yapabileceğimizi Öğrenmek İster misiniz?

 

 

 

Biyolojik Saatinizi Doğru Çalıştırmak İçin: İnsan Odaklı Aydınlatma®

Gözümüzde yer alan koni ve çubuk dışındaki üçüncü fotoreseptör 2000’li yılların başına kadar keşfedilememişti. Bu fotoreseptör ışık tarafından tetiklenmesinin ardından vücudumuzdaki biyolojik saati kontrol ederken, ışığın ve karanlığın tüm etkilerini vücudumuza iletir. Işığın renk sıcaklığında ve aydınlık seviyelerinde yaşanan dinamik değişiklikler, gün boyunca vücudumuzu doğrudan etkiler. Bu etkiler; uyku-uyanıklık döngüsü, zindelik seviyemizdeki değişimler, biyolojik performansımız ve ruh halimizdeki değişimlerdir. İnsan Odaklı Aydınlatma® sirkadiyen ritmimizi aktif şekilde destekleyerek zindelik seviyemizi, ruh halimizi ve sağlığımızı olumlu yönde etkiler.

Doğal bir sirkadiyen ritim döngüsü içinde uygun miktarda dopamin salgılar ve bu sayede keyif alır, uyanıklık halimizi devam ettirir ve kas koordinasyonumuzu sağlarken, seratonin ile dürtülerimizi ve karbonhidratlara karşı olan arzumuzu kontrol eder ve kortizol ile de stres seviyemizi düzenleriz. Geceleri ise melatonin hem uyumamızı, hem de vücudumuzun kendi kendini tazelemesini sağlar.

Hastaneler İçin En Uygun Aydınlatma

İnsanların zindeliğini, ruh halini ve sağlığını desteklemeyi amaçlayan İnsan Odaklı Aydınlatma® konseptinin hastaların sirkadiyen ritimlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olması sayesinde hastaların kendilerini daha iyi hissettikleri, tedavi sürelerinin kısaldığı ve ilaçlardan alınan verimin arttığı gözlemlenmiştir. İnsan Odaklı Aydınlatma® ile gün boyunca yaşanan doğal aydınlık seviyesi ve ışık rengi değişiklikleri geceleri de uygulanarak nöbet sistemiyle çalışan sağlık personelinin daha uyanık, daha enerjik ve yüksek motivasyonla çalışması sağlanır. Dolayısıyla ana hedefi insanları iyileştirmek ve onların yaşam kalitesini artırmak olan sağlık kurumları ve hastaneler için en yeni ve teknolojik çözüm İnsan Odaklı Aydınlatma® sistemidir.

İyi Bir Sağlık Kurumu / Hastane Aydınlatmasından Neler Beklenmelidir?

Aydınlatmanın insan vücudu üzerindeki etkilerinin dikkate alındığı modern bir sağlık kurumunda, aydınlatma sisteminden beklenen faydalar şöyle sıralanabilir:

 • Hasta odalarında hastaların gözlerini yormayacak, kamaşması düşük bir ışık
 • Muayene odaları ve ameliyathane gibi mekanlarda yürütülecek hassas operasyonların gerektirdiği yüksek aydınlık seviyeleri
 • İyileşme ve dinlenme gibi süreçleri kolaylaştıracak doğru renk ve şiddette ışık
 • Işığın psikolojik ve biyolojik etkilerini kullanarak hastaların sirkadiyen ritimlerini destekleyecek aydınlatma senaryoları

İnsan Odaklı Aydınlatma® ile sağlık kurumlarında yakalanabilen faydalar*

 • Hastaların kendilerini daha iyi hissetmeleri ve erken taburcu olmaları sayesinde kapasitif artış
 • Kısalan tedavi süreleri sayesinde daha düşük maliyetler,
 • İlaçların etkinliğinin artması sayesinde tedavi ücretlerinde azalma
 • Personelin daha sağlıklı olması ve yüksek motivasyonları sayesinde hastalıktan dolayı alınan raporlu gün sayısında azalma
 • Hastalarda ve personelde artan zindelik sayesinde yaşanan kazalarda azalma
 • Artan motivasyonla beraber firmaya daha fazla bağlanan personelin çalışma sürelerinin uzaması
 • Çalışanların daha sağlıklı olmaları sayesinde genel sağlık hizmeti harcamalarında azalma

Daha fazla bilgi ve İnsan Odaklı Aydınlatma®konforu için sizi, hemen şimdi LAMP 83 Aydınlatma Tasarım Departmanı ile temasa geçmeye davet ediyoruz.

 

 

 

Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.